cutting back on the food shop

Discussion in 'Home Life & Finances' started by titch, Jun 13, 2011.

  1. titch

    titch Well-Known Member

    Joined:
    Nov 26, 2009
    Messages:
    21,445
    Likes Received:
    0
    OMG tesco have got so expensive its ridiculous! I reckon we'd be spending £75 if we went to tesco. Have you ever tried aldi or lidl? You cant get LOs milk there but you can get most other things. we buy aldi nappies now cos theyre cheaper, and washing powder etc.. even if you just get those type of things there you'll save money. The other thing to do is plan your weekly meals and just buy the ingredients for those meals. Even down to lunches and breakfasts. You should be able to get it to around £50 that way, if you eat cheap meals!

    sorry to hear about your nan dying :hug:

    Ive been in tears over money too, its scary. They were saying on the news that they might cut vat. :yay: I really hope so, this recession is beginning to hurt!
     
  2. Princess81

    Princess81 Well-Known Member

    Joined:
    Jan 24, 2010
    Messages:
    26,577
    Likes Received:
    25
    Can I just add that u can cook all your bakes potatoes in one go in the oven so they are crisp. You're unlikely to want to eat them all in one go so put the spares in a tub in the fridge and they keep for a week then just blast them in the microwave and they are still crisp outside - phew :)
     
  3. titch

    titch Well-Known Member

    Joined:
    Nov 26, 2009
    Messages:
    21,445
    Likes Received:
    0
    seriously? thats really good! Saving on the old electric bill too then!
     
  4. Princess81

    Princess81 Well-Known Member

    Joined:
    Jan 24, 2010
    Messages:
    26,577
    Likes Received:
    25
    I think asda are cheaper then tesco - it's cheaper for me to get my stuff delivered cos i live so far away :faint:
     
  5. Princess81

    Princess81 Well-Known Member

    Joined:
    Jan 24, 2010
    Messages:
    26,577
    Likes Received:
    25
    Yep, SIL worked in a cafe and gave me that priceless tip, I always do it now ;)
     
  6. FebMum2Be

    FebMum2Be Well-Known Member

    Joined:
    Nov 10, 2009
    Messages:
    16,289
    Likes Received:
    0
    Ohhh get you that's a great idea!

    Always take advantage of deals, buy own brand toilet paper, it's about 55p.. I mix between asda and sainsburys, alway have good deals on in each. I buy frozen mash for a quick snack for Odhrán, been buying aunt bessies for donkeys and found asdas own and it's nice and half the price :)
     
  7. titch

    titch Well-Known Member

    Joined:
    Nov 26, 2009
    Messages:
    21,445
    Likes Received:
    0
    ^^ of course making your own is cheaper :rofl:

    My mum buys a sack of potatoes from a local farm for a fiver and splits it with us. It lasts for ages! Does anyone know how to prepare mash for freezing? Mine went gross!!
     
  8. FebMum2Be

    FebMum2Be Well-Known Member

    Joined:
    Nov 10, 2009
    Messages:
    16,289
    Likes Received:
    0
    No idea how to freeze mash, I use the frozen one for quickness, even eat it myself.. Add in different things to spice it up. Mint sauce, black pepper, ranch sauce, garlic, garlic mayo, cheese.. (not all at once)
     
  9. Princess81

    Princess81 Well-Known Member

    Joined:
    Jan 24, 2010
    Messages:
    26,577
    Likes Received:
    25
    Scallions :lol:
     
  10. leanne1b

    leanne1b Well-Known Member

    Joined:
    May 22, 2010
    Messages:
    1,082
    Likes Received:
    0
    Thanks for that tiny. I don't think ive got an Aldi or lidl near me... Does anyone know if morrisons is cheap?
    I'll google the other 2 and see where they are though.
    I'm praying they cut VAT. We've never had money spare, but this is getting ridiculous!
    Think I'll be getting to the pound shop soon too!! X
     
  11. isobel84

    isobel84 Well-Known Member

    Joined:
    Apr 23, 2010
    Messages:
    6,776
    Likes Received:
    0
    Lentils, filling, healthy n fairly cheap. I add it to most things. Xx
     
  12. FebMum2Be

    FebMum2Be Well-Known Member

    Joined:
    Nov 10, 2009
    Messages:
    16,289
    Likes Received:
    0
    Leanne Asda always seems to be cheaper, I think you can compare online xx
     
  13. Piglet10

    Piglet10 Well-Known Member

    Joined:
    Nov 29, 2009
    Messages:
    6,271
    Likes Received:
    0
    i find asda cheapest leanne!!

    oooooooh today i made chicken curry and for me john and madison i always use 3 fillets, but today i only realised i only had one so i thot fuck it itll do and shoved in extra veg - and it was perfect!! it was farrr better and saved a fortune will defo be reducing quantity of meat in future! xxx
     
  14. littlemiss83

    littlemiss83 Well-Known Member

    Joined:
    Dec 11, 2010
    Messages:
    5,368
    Likes Received:
    0
    Glad I came across this thread, some good tips!

    Cant big up home made soup enough, it only costs £1 odd for stock, some carrots, onion, potato, lentils, and boil for an hour. It lasts us 3 days (for dinners) when I make a large pot and I put in loads of veg and keep the carrots/onions chunky, so it really fills us up. Sad thing is I only started making it 2 yrs ago, was always too scared to try it coz im rubbish in the kitchen.

    Iceland is good for frozen veg/meat, most items are £1 or £2.

    I dont eat this, but a tip I got off a friend, for kids is plain spaghetti pasta, with a tin of meatballs. Or boiled rice, chicken nuggets with asda/tesco smart price sweet and sour sauce on top (only costs 30p odd) - you could also do this with chicken breast instead of nuggets, the smart price sweet and sour from tesco and asda are very similar and both are lovely. Also, the wee packets of 10p noodles are brilliant from asda/tesco, i use them as a snack for after school or supper. Potato waffles are great, costs £1 for a box, and you can stick them in the toaster rather than waiting for grill, I sometimes have a potato waffle sandwich.

    Buy anything you see on offer that can be frozen..bread/pancakes/crumpets/rolls/baguettes/yogurts/grapes.

    Oh and i was told this one the other day but never tried it - pasta with soup. God only knows what that one tastes like, OH wouldn't touch it with a barge pole if I made it he's the fussyest person ever.
     
  15. FebMum2Be

    FebMum2Be Well-Known Member

    Joined:
    Nov 10, 2009
    Messages:
    16,289
    Likes Received:
    0
    Ohh yes you reminded me! Sainsburys own sauces, curry and sweet and sour, like 9p each and they are YUM x
     
  16. leanne1b

    leanne1b Well-Known Member

    Joined:
    May 22, 2010
    Messages:
    1,082
    Likes Received:
    0
    Thanks all. Will be going back and giving asda a try shortly! X
     
  17. isobel84

    isobel84 Well-Known Member

    Joined:
    Apr 23, 2010
    Messages:
    6,776
    Likes Received:
    0
    We use Asda. We spend a lot on food tho. I very rarly use jar sauces n we eat lamb quite often. One thing we both love tho is chicken wings. Cheep n with loads of spicy marinade its lovely. With a baguette n a sallad its a meal for 3.50 xx
     
  18. Amy_J

    Amy_J Well-Known Member

    Joined:
    Jan 18, 2011
    Messages:
    3,210
    Likes Received:
    0
    i dont have a big asda near me and they dont deliver to my postcode either grrr. tesco has got so expensive, i did a price compare yetserday and i think i will be doing online shopping with sainsburys from now on, deffo cheaper!!!
     
  19. AugustMum

    AugustMum Well-Known Member

    Joined:
    Dec 18, 2009
    Messages:
    10,555
    Likes Received:
    0
    I like to do an online shop as it stops me buying extras, but I use my healthy start vouchers for the fruit and veg so have to go the supermarket anyway to use them, then I always end up buying little extras. Im a sod for willpower.
     
  20. Lander

    Lander Well-Known Member

    Joined:
    Jan 23, 2008
    Messages:
    6,186
    Likes Received:
    0
    I know it's further for you but Southgate Asda is alright really, honest!

    We're managing to buy £80 one week and £40 the next alternatively, to top up lunches and fresh bits for three of us (Me, OH & Flatmate), so an average £60 per week :)

    We split up all our meat for freezing. We buy bags and bags of frozen peas, sweetcorn, carrots and cauliflower and frozen mince, all Asda own brands, lasts ages and great for filling out meals :)
     

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice